Biyografiler

 
Mustafa Olpak  
HAKKINDA YAZILANLAR

Köle’nin yazarından Afrikalılar Derneği
Yeliz Öz
Hürriyet 17 Ekim 2006

Atalarının Kenya’dan Türk topraklarına gelişini "Köle" adlı kitapta anlatan mermer ustası Mustafa Olpak, Türkiye’deki siyahileri bir çatı altında toplamak amacıyla "Afrikalılar Dayanışma Kültür ve Yardımlaşma Derneği"ni kurdu.

İLKOKUL mezunu Mustafa Olpak, Balıkesir Ayvalık’ta kurduğu Afrikalılar Dayanışma Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin kuruluşu için 4 yıl uğraştığını belirtti. 55 yaşındaki Olpak’ın valiliğe yaptığı "Siyah Türkler", "Afrika Kökenliler", "Afrikalı Türkler" ve "Anadolu Siyahileri" isimleri, "ayrımcılık" gerekçesiyle kabul edilmedi. "Afrikalılar" başlığıyla kuruluşuna izin verilen derneğin Cunda’daki merkezi, 18 Kasım’da açılacak. Yüzyıllardır Türk kültürünün bir parçası olduklarını ve ayrımcı davranmadıklarını belirten Mustafa Olpak, "Türkiye’de 3 milyona yakın siyahi Türk var. Bu dernekle, unutulduğu sanılan, bilinmeyen, geçmiş yaşam öyküleri, gelenek ve göreneklerimiz ortaya çıkacak" dedi.

Mustafa Olpak’ın annesini anlattığı "Arap Kadın Kemale" ve ailesini anlattığı "Köle/Kenya-Girit-İstanbul Kıyısından İstanbul Biyografileri" adlı yayımlanmış iki kitabı var. Köle’de anlatılanlar, TRT-2’de, "Arap Kızı Camdan Bakıyor" adıyla belgesel olarak ekranlara gelecek. Tarihçi olmadığını ısrarla vurgulayan Olpak, "Osmanlı’da köle ticareti ilk kez anlatılacak" dedi.
 

  Siyasi Biyografiler  ( Kim Kimdir ? )  /  Kategoriler
Milletvekili Adayları
Ak Parti Milletvekili  Adayları CHP Milletvekili Adayları
MHP Milletvekili Adayları DSP Milletvekili Adayları
DP Milletvekili Adayları Has Parti Milletvekili Adayları
SP Milletvekili Adayları BBP Milletvekili Adayları
  Milletvekili    Başbakan
 Belediye Başkanı     Bakan
 Cumhurbaşkanı  Parti Başkanı
 Siyaset Adamı  TBMM Başkanı
  Siyasi Biyografiler  ( Tüm Kategoriler )  / Alfabetik Liste