Biyografiler

 

Mustafa Zihni Hızal ( 1919)  
yazar1919 yılında Düzce'de doğdu. Babası Mehmet Refik, annesi Müslimet'dir. İlk ve orta okulu Düzce'de okudu. Eskişehir Hava Lisesi'ni bitirdi(1939). Askeri pilot olarak 1951 yılına kadar Türkiye'nin çeşitli yörelerinde görev yaptı. Sonra ordudan ayrılarak Türk Hava Yolları’na girdi. Ölümüne kadar sivil pilot olarak burada çalıştı. Avrupa'ya ve Mısır, Sudan, Suudi Arabistan, Suriye, Ürdün, İsrail, Lübnan, Kıbrıs gibi ülkelere yaptığı görev uçuşları sırasında, bu ülkelerdeki Kafkasyalılar ve onların örgütleri arasında ilişkiler kurulmasında yararlı oldu. 1960'lı yıllarda Avrupa ve Yakındoğu ülkelerinde yeniden örgütlenmeye çalışan "Kuzey Kafkasya Milli Merkezi"nin Genel Sekreteriydi. 1961'de Ankara'da oluşturulan "Kuzey Kafkasya Kültür Derneği"nin kurucusu ve ilk başkanıdır. "Paris Bloku" (Sovyet Mahkumu Milletlerin Kurtuluş Birliği) adlı örgütün 1962 Temmuz'unda Münih'de toplanan kongresine Kuzey Kafkasya Milli Merkezi adına katıldı.

Bütün antikomünist kişi, örgüt ve yayınlarla sürekli bir ilişki içinde oldu. Buna bağlı olarak, Türkiye'de milliyetçi-sağ kesimi destekleyen "Son Havadis", Yeni İstanbul", "Yeni İstiklal", "Serdengeçti", "Düşünen Adam", "İslam", "Hilal", "Mücahit", "Ölçü", "Hür Söz", 'Türk Yurdu", "Türk İzi", "Azerbaycan", "Kırım" vs. dergi ve gazetelerde Kafkasya ve Sovyetler Birliği ile ilgili çok sayıda yazıları yayınlandı.

1964 yılında, Almanya'ya yaptığı bir görev uçuşu dönüşünde, uçağının Ankara yakınlarında bir tepeye çarpması sonucu öldü.

ESERLERİ:

"Şeyh Şamil-Şimali Kafkasya İstiklal Mücadeleleri" (Ankara 1958), "Kuzey Kafkasya ­ Hürriyet ve İstiklal Davası" (Oğlu A. Hazer Hızal'ın adıyla yayınlanmıştır, Ankara 1961), "Kuzey Kafkasya'da Sovyet-Rus Vahşeti-1944 Faciası" (Konferans Notları, Ankara 1964).
 

  Siyasi Biyografiler  ( Kim Kimdir ? )  /  Kategoriler
Milletvekili Adayları
Ak Parti Milletvekili  Adayları CHP Milletvekili Adayları
MHP Milletvekili Adayları DSP Milletvekili Adayları
DP Milletvekili Adayları Has Parti Milletvekili Adayları
SP Milletvekili Adayları BBP Milletvekili Adayları
  Milletvekili    Başbakan
 Belediye Başkanı     Bakan
 Cumhurbaşkanı  Parti Başkanı
 Siyaset Adamı  TBMM Başkanı
  Siyasi Biyografiler  ( Tüm Kategoriler )  / Alfabetik Liste